Be the first to review this product
Tow Ready 63042 Pintle Hook Receiver Combination, 2-5/16" Inch Ball, 12,000lbs, Fits 2" Inch Hitch Receiver
| SKU | 63042 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Pintle Hook Combo w/ Ball |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | No Rise |
| Ball Mount Drop | No Drop |
| Tow Capacity | 12,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Pintle w/ Ball Combo |
| Number of Balls | One Ball |
| Shank Length | 14-1/4" Shank |
| Ball Sizes | 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Brand | Tow Ready |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Pintle hook receiver combination mount
Application: Fits 2" Inch Hitch Receiver Pin |
| Overview | In agriculture, construction and even military applications, pintle hitches are the trusted product of specialized towing. They are notorious for their high weight capacity and simple design. The basic pintle hitch is essentially a hook and loop, with the hook attached to the vehicle and the loop mounted on the trailer. Because of their simple design, pintle hitches are able to have thicker metal construction and more secure coupling. Tow Ready combination ball and pintle hitches combine both a pintle hook and a standard trailer ball to give you a more complete towing option on your heavy-duty truck or SUV. This particular receiver-mount ball and pintle hook is designed to insert into any 2" x 2" receiver tube. With a trailer ball capacity of 12,000 lbs., it offers a solid complement to any class 5 trailer hitch (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc). The pintle hook fits any lunette ring with a 2" inside eye diameter, while the trailer ball can be coupled to any 2 5/16" coupler. The heavy-duty towing done with pintle hitches brings with it a certain amount of wear and tear on your towing equipment, and to prepare for this, Tow Ready uses a quality finish on all of our pintle mounts, lunette eyes and combination pintle hitches. This hitch-mounted ball and pintle combo is coated in a black powder coat finish with a chrome plating on the trailer ball, providing the perfect amount of rust and scratch resistance needed to face the heavy-duty towing you do every day. |






Login and Registration Form