Be the first to review this product
Curt Ball Mount 6" Inch Drop, 4" Inch Rise, 20,000lbs, 2-5/16" Ball, w/ Hitch Lock,w/ Ball Cover, 3" Inch Hitch, MH45431-LCK
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
SKU
MH45431-LCK
- Fits 3" Hitch Receiver
- Ball Mount Started Kit
- Inlcudes Mount, 2-5/16" Trailer Ball, Ball Cover and hitch lock pin
- Matt Black Finish
- Part#MH45431-LCK (Contains: #45431, #40008, #23528, #21810)
| SKU | MH45431-LCK |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 3" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 4" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 6" inch Drop |
| Tow Capacity | 21,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 1,700 LBS |
| Ball Mount Style | Standard w/ Ball |
| Number of Balls | One Ball |
| Hole Diameter | 1-1/4" Hole |
| Ball Sizes | 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Brand | Curt |
| Short Description |
|
| Specifications |
|
Customer Reviews
Login and Registration Form