Be the first to review this product
Pro Series 63071 Adjustable DualBall Mount w/ Chrome Balls, 10.5" Inch Drop, 4-5/8" Inch Rise, Fits 2" Inch Hitch Receiver
| SKU | 63071 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 4" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 10" inch Drop |
| Tow Capacity | 14,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 400 Lbs |
| Ball Mount Style | Duo Ball |
| Number of Balls | Two Balls |
| Shank Length | 12" Shank |
| Ball Sizes | 2" Ball |
| Material | Steel |
| Brand | Pro-Series |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Adjustable Dual-ball mount includes 2 different-size hitch balls
Fits 2" Inch Hitch Receiver |
| Overview | If you own multiple trailers or frequently tow a variety of loads, you know how much time and money are spent tailoring your towing system to each and every individual trailer. There is nothing more inconvenient than switching back and forth between a few different ball mounts and trying to remember which mount fits with which trailer. This Draw Tite adjustable ball mount is your multipurpose towing solution with two diffrent balls sizes to choose from 2" or 2-5/16". This Draw Tite adjustable ball mount has a shank size of 2" x 2". Each trailer ball can be raised to a maximum of 5-7/8" rise or lowered to a maximum of 4-5/8" drop, allowing you to make your trailer completely level in any towing situation. The max tow capacity is 14,000lbs with a tounge weight of 1,400lbs.
|
Login and Registration Form