Be the first to review this product
Pro Series 63072 Adjustable Pintle Hook Receiver w/ 4-1/4" Inch Rise & 6-1/4" Inch Drop, 14,000lbs, Fits 2" Inch Hitch Receiver
| SKU | 63072 |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Pintle Mounting Plate |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 4" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop, 6" inch Drop |
| Tow Capacity | 14,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 400 Lbs |
| Ball Mount Style | Easy Pintle Adjustable |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 9-9/16" Shank |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Pro-Series |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Adjustable pintle mount converts receivers for use with pintle-type trailers
Application: Fits 2-1/2" Inch Hitch Receiver |
| Overview | If you own multiple trailers or frequently tow a variety of loads, you know how much time and money are spent tailoring your towing system to each and every individual trailer. There is nothing more inconvenient than switching back and forth between a few different ball mounts and trying to remember which mount fits with which trailer. A Pro-Series adjustable pintle mount is your multipurpose towing solution. This Pro-Series adjustable pintle mount has a shank size of 2-1/2" x 2-1/2" allowing you to make your trailer completely level in any towing situation. The max tow capacity is 14,000lbs with a tongue weight of 1,400lbs. |













Login and Registration Form