Be the first to review this product
Pro Series 80425 Tri-Ball Mount w/ Black Balls,Hollow, Fits 2" Inch Hitch Receiver
| SKU | 80425 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | No Rise |
| Ball Mount Drop | No Drop |
| Tow Capacity | 10,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Tri-Ball |
| Number of Balls | Three Balls |
| Shank Length | 8-1/4" Shank |
| Ball Sizes | 1-7/8" Ball |
| Material | Steel |
| Brand | Pro-Series |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Tri-ball mount includes 3 different-size hitch balls on a hollow, square shank
Fits 2" Inch Hitch Receiver |
| Overview | Everyone knows if you own more than one trailer, you know what a hassle it can be switching back and forth between ball mounts and keeping track of which ball mount fits which coupler. Pro series has made things simpler with the tri-ball mount. These ball mounts feature two or three trailer balls mounted onto a straight shank to accommodate various coupler sizes and loads. This multi-ball ball mount features a 1 7/8", a 2" and a 2 5/16" ball. The 1 7/8" trailer ball can tow up 2,000 lbs. of gross trailer weight and 200 lbs. of tongue weight. The 2" ball can handle 6,000 lbs. of GTW and 600 lbs. of TW, and the 2 5/16" ball accepts loads up to 10,000 lbs. with 1,000 lbs. of TW. This multipurpose ball mount also features a dual-length option and has a solid shank for increased strength. All of our multi-use ball mounts come with a gloss black powder coat finish and a 2" x 2" shank. |
Login and Registration Form