Be the first to review this product
Reese 45323 Titan Ball Mount, 3-1/2" Inch Rise, 5" Inch Drop, 18,000 lbs, for 2-1/2 Inch Hitch Receiver
| SKU | 45323 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2-1/2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 3" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 5" inch Drop |
| Tow Capacity | 18,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 10" Shank |
| Hole Diameter | 1-1/4" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Reese |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Ball mount lets you hook up your trailer to your tow vehicleShank slides into your vehicle's hitch receiver Specs Application: Fits 2-1/2" Hitch Receiver |
| Overview | When it comes to towing on the job, there is no room for messing around. Either your equipment can get it done or it falls to the wayside. Give yourself the advantage with a class 5 Reese Titan ball mount. Defying all preconceived ideas about heavy-duty towing, these solid steel monsters are packed with the strength necessary to tow virtually anything your commercial receiver trailer hitch can handle.Each Resse Titan ball mount is designed to surpass other 2 1/2" options to accommodate the added stress of heavy-duty towing. Forged steel construction makes these ball mounts incredibly strong and able to tow up to 18,000 lbs. of gross trailer weight. Reese Titan ball mounts can also handle trailer tongue weight up to 2,000 lbs., giving them the added advantage they need for towing the largest of trailers. They come with a black carbide powder coat finish to provide the necessary protection against rust, scratches and UV damage so that they are able to face the challenges of hard, honest work. (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc). |







Login and Registration Form