Be the first to review this product
Tow Ready 63807 Interchangeable Hitch Ball w/ 2-5/16" Inch Ball Head
| SKU | 63807 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Trailer Ball Size | 2-5/16" Ball |
| Tow Capacity | 8,000 Lbs |
| Type of Ball TB | Trailer Hitch Balls |
| Shank Diameter TB | 1" Inch |
| Brand | Tow Ready |
| Material | Steel |
| Ball Sizes | 2-5/16" Ball |
| Specifications | Features Trailer Hitch Chrome-plated Ball Specs Hitch Ball: 2-5/16” |
| Overview | Always use the properly rated hitch ball for your towing system. Tow Ready Interchangeable Chrome Hitch Trailer balls are constructed from high-strength steel to match the towing power of your trailer hitch and ball mount and come with fine threads on the shank for improved holding strength. Having a trailer ball that matches your coupler size is absolutely essential. You can switch from a 1-7/8", 2" or a 2-5/16" inch ball at any time. As with any trailer, be sure that your towing equipment is capable of handling the load before hitching up. All of tow ready balls are tested for your safety and meet all U.S. VESC specifications. |

Login and Registration Form