Be the first to review this product
Trimax TRZ2AL-FM Aluminum Ball Mount 2" Shank 8K 2" Drop, Rise 1"
SKU
TRZ2ALFM
| SKU | TRZ2ALFM |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 1" inch Rise |
| Tow Capacity | 8,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 800 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 8-1/4" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Aluminum |
| Brand | Tri-Max |
| Specifications | Features Fits trailer hitches with a 2" x 2" receiver tube opening Constructed from solid aluminum to be lightweight and naturally rust-resistant Equipped with a 1" hole to accept a trailer ball shank 5" rise or 6" drop for precise trailer leveling Tested for safety in accordance with SAE J684 Limited lifetime warranty Trailer ball and hitch pin sold separately Trailer ball torque should not exceed 250 lb-ft. |
| Overview | This aluminum trailer hitch ball mount is the perfect complement to your class 3 receiver, offering a solid towing connection without the cumbersome weight of steel. Being constructed from solid, forged aluminum, this ball mount is not only lighter weight -- with an 8K rating! -- but it is also naturally resistant to the elements. Aluminum easily withstands exposure to dirt, rain, UV rays and more, making this aluminum ball hitch a hardworking asset in your towing system. It is great for tough jobs and towing a variety of trailers -- anything your class 3 hitch can handle. This hitch ball mount features a 2" x 2" shank to fit any industry-standard 2" receiver. It is tested and rated to 8,000 lbs. gross trailer weight and 800 lbs. tongue weight. It also features a 1" hole to accept a trailer ball. It has a built-in 2" drop or can be flipped for a 1" rise to promote level towing between your vehicle and trailer. |
Customer Reviews
Ratings & Reviews
We found other products you might like!






Login and Registration Form