Be the first to review this product
Trimax TRZ4AL-FM Aluminum Ball Mount 2" Shank 8K 4" Drop, Rise 3"
SKU
TRZ4ALFM
| SKU | TRZ4ALFM |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 3" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop |
| Tow Capacity | 8,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 800 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 8-1/4" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Aluminum |
| Brand | Tri-Max |
| Specifications | Features |
| Overview | This aluminum trailer hitch ball mount is the perfect complement to your class 3 receiver, offering a solid towing connection without the cumbersome weight of steel. Being constructed from solid, forged aluminum, this ball mount is not only lighter weight -- with an 8K rating! -- but it is also naturally resistant to the elements.
Â
Aluminum easily withstands exposure to dirt, rain, UV rays and more, making this aluminum ball hitch a hardworking asset in your towing system. It is great for tough jobs and towing a variety of trailers -- anything your class 3 hitch can handle.
Â
This hitch ball mount features a 2" x 2" shank to fit any industry-standard 2" receiver. It is tested and rated to 8,000 lbs. gross trailer weight and 800 lbs. tongue weight. It also features a 1" hole to accept a trailer ball. It has a built-in 2" drop or can be flipped for a 1" rise to promote level towing between your vehicle and trailer. |
Customer Reviews
Ratings & Reviews
We found other products you might like!






Login and Registration Form