Be the first to review this product
Trimax TRZ8AL-FM Aluminum Ball Mount 2" Shank 8K 8" Drop, Rise 7"
| SKU | TRZ8ALFM |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 7" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 8" inch Drop |
| Tow Capacity | 8,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 800 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 7" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Aluminum |
| Brand | Tri-Max |
| Specifications | Features |
| Overview | This aluminum trailer hitch ball mount is the perfect complement to your class 3 receiver, offering a solid towing connection without the cumbersome weight of steel. Being constructed from solid, forged aluminum, this ball mount is not only lighter weight -- with an 8K rating! -- but it is also naturally resistant to the elements. Aluminum easily withstands exposure to dirt, rain, UV rays and more, making this aluminum ball hitch a hardworking asset in your towing system. It is great for tough jobs and towing a variety of trailers -- anything your class 3 hitch can handle. This hitch ball mount features a 2" x 2" shank to fit any industry-standard 2" receiver. It is tested and rated to 8,000 lbs. gross trailer weight and 800 lbs. tongue weight. It also features a 1" hole to accept a trailer ball. It has a built-in 8" drop or can be flipped for a 5" rise to promote level towing between your vehicle and trailer. |






Login and Registration Form