Be the first to review this product
Weigh Safe AWS4-2-KA Adjustable 2-Ball Mount w/ Locksw/ Black Finish , 2" Hitch, 4" Drop/4" Rise - 12,500lbs
Free Shipping on Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | AWS4-2-KA |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 4" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 2" inch Drop, 4" inch Drop |
| Tow Capacity | 12,500 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 1,500 LBS |
| Ball Mount Style | Duo Ball, Built in Scale |
| Number of Balls | Two Balls |
| Shank Length | 6-3/4" Shank |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Brand | Weigh Safe |
| Specifications | Features:Tongue weight scale built into the ball mount platform helps you balance your trailer Promotes safe towing – lets you know if your load needs to be adjusted before you tow Simple operation – automatically provides a measurement every time you couple your trailer Efficient and hassle-free – eliminates the need for separate or commercial scales Heavy-duty steel construction Made in the USA
|
| Overview | The Weigh Safe Aero Hitch is a trailer hitch with a built-in scale that makes it easy to measure tongue weight. The hitch works by hooking up the trailer to the hitch ball, which then pushes down on an internal hydraulic piston that sends a pressure reading to the scale. This makes it easier to gauge tongue weight, eliminating the need for bathroom scales, weigh stations, or separate tongue weight scales. |

Login and Registration Form