Be the first to review this product
Weigh Safe LTB8-3-KA, 180 Adjustable Drop Hitch, 2-Ball Mount Stainless Steel w/ Locks, 8" Drop/9" Rise, 21,000 Lbs, 3" inch Hitch
Free Shipping on Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | LTB8-3-KA |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 3" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 9" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 6" inch Drop, 8" inch Drop |
| Tow Capacity | 21,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 2,200 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard Duo Ball |
| Number of Balls | Two Balls |
| Shank Length | 12" Shank |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Aluminum |
| Brand | Weigh Safe |
| Installation | https://www.weigh-safe.com/wp-content/uploads/2021/05/UPDATED-Weigh-Safe-Instruction-Sheet.pdf |
| Specifications | Features:
|
| Overview | Weigh Safe is now proud to be a MADE IN THE USA manufacturing facility located in Lindon, Utah, with experts in mechanical, manufacturing, electrical engineering, and precision hands on design and machining.This product development and manufacturing team continues to innovate in the development of products of ALL towing categories along with new innovative towing accessories. Most of our products are cut from aircraft grade aluminum, stainless and high quality steel components which are programmed and machined to the tightest tolerances on our state of the art CNC machinery.This type of high quality manufacturing cannot be done without a unified, high-character operation and manufacturing team.In a short period of time Weigh Safe is now manufacturing as much or more aluminum adjustable trailer hitches as any other hitch manufacturer in the United States. |

Login and Registration Form