Be the first to review this product
Curt 45056 Ball Mount 2" Inch Ball, 4" Inch Drop & 2-3/4" Inch Rise 7,500lbs, Fits 2" Inch Hitch Receiver
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 45056 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 2" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop |
| Tow Capacity | 7,500 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 750 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard w/ Ball |
| Number of Balls | One Ball |
| Shank Length | 8-1/4" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | 2" Ball |
| Material | Steel |
| Brand | Curt |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Sturdy, steel construction with hollow shank Specs Application: Fits 2" Hitch Receiver |
| Overview | When it comes to ball mounts, a CURT loaded ball mount is the complete package. These stingers come with all necessary towing components and are pre-fitted with a factory-torqued trailer ball, eliminating the need to mount and torque your own trailer ball. This means a loaded ball mount is ready for towing right out of the package! Each one also comes with a pin and clip for mounting the ball mount into the appropriate size receiver tube. CURT offers loaded ball mounts in a variety of styles and weight ratings. This CURT loaded ball mount features a gross trailer weight capacity of 7,500 lbs. and a tongue weight capacity of 750 lbs. It comes with a 2" trailer ball, making it an excellent choice for towing most boat trailers, utility trailers, campers, livestock trailers and recreational vehicle trailers used for hauling dirt bikes, motorcycles and ATVs (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc). This ball mount also has a length of 8 1/4", a drop of 4" and comes with a gloss black powder coat finish to resist rust, chipping and UV damage. All CURT loaded ball mounts feature 2" x 2" shanks and are made with the same superior quality we put into each of our products. |














Login and Registration Form