Be the first to review this product
Curt 45270 Ball Mount 4" Inch Drop & 2" Inch Rise 7,500lbs, 13" Fits 2" Inch Hitch Receiver
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
SKU
C45270
| SKU | C45270 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 2" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop |
| Tow Capacity | 7,500 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 750 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 13" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Brand | Curt |
| Specifications |
|
| Overview | CURT class 3, or standard-duty, ball mounts are a step up from classes 1 and 2. They feature a 2" x 2" shank and have a higher weight capacity for towing heavy-duty trailers, including utility trailers, boat trailers, campers, single-horse livestock trailers and most recreational vehicle trailers. With class 3 trailer hitches being the most common type of trailer hitch for pickup trucks and SUVs, the class 3 ball mount, by association, is an excellent complement to this trailer hitch and these larger vehicles (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc). |
Customer Reviews
Ratings & Reviews
We found other products you might like!














Login and Registration Form