Be the first to review this product
Curt 45280 Ball Mount 6" Inch Drop & 4" Inch Rise 7,500lbs, 14-1/4" Fits 2" Inch Hitch Receiver
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 45280 |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 1" inch Rise |
| Tow Capacity | 7,500 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 750 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 14" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Brand | Curt |
| Specifications | Features Sturdy, steel construction with hollow shank Specs Application: Fits 2" Hitch Receiver |
| Overview | This particular class 3 ball mount can be used in the drop position to provide a drop of 6", a gross trailer weight capacity of 7,500 lbs. and a tongue weight capacity of 750 lbs. It can also be flipped to provide a rise of 4", a gross trailer weight capacity of 6,000 lbs. and a tongue weight capacity of 600 lbs. It features a length of 14-1/4". Class 3 ball mounts are CNC-formed and robotically welded to ensure unwavering precision and dependable strength in each and every unit. We mechanically descale each one to provide a smooth surface for a long-lasting finish. This class 3 ball mount comes with a durable gloss black powder coat finish to protect against corrosion, scratches, UV damage and more to give it the thick skin it needs to face the road ahead. |














Login and Registration Form