Be the first to review this product
Curt 45432 Industrial Forged Ball Mount 21K lbs 8" Inch Drop & 6" Inch Rise , 3" Inch Hitch Receiver
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 45432 |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Hitch Size | 3" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 6" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 8" inch Drop |
| Tow Capacity | 21,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 2,800 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 10-1/4" Shank |
| Hole Diameter | 1-1/4" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Curt |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Fits trailer hitches with a 3" x 3" receiver tube opening
Tested and rated to 21,000 lbs. GTW and 2,800 lbs. TW Constructed from solid, forged steel for superior strength Equipped with a 1-1/4" hole to accept a trailer ball shank 6" rise and 8" drop for use with larger trucks Protected by a highly durable carbide powder coat finish Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts) Trailer ball and hitch pin sold separately Specs Application: Fits 3" Hitch Receiver |
| Overview | Complementing the heavy-duty size and capacity of 3" x 3" trailer hitches, the CURT Industrial Duty ball mount is a dependable extension of your truck. Its 3" x 3" shank is built with an I-beam shape, giving it greater strength for maximum towing capacity. It is constructed from solid, forged steel, making it even stronger for the toughest of towing jobs. To make sure this heavy-duty ball mount can keep up with the hardest-working trucks, we fully test it at our Detroit engineering facility. This allows us to rate this heavy-duty ball mount to 21,000 lbs. GTW and 2,800 lbs. TW. CURT Industrial Duty ball mounts are also built to outlast the elements, featuring a highly durable carbide black powder coat finish, protecting the ball mount against rust, scratches and chipping. This particular ball mount also comes with a 1-1/4" trailer ball hole and a 6" rise and 8" drop to accommodate larger, lifted pickup trucks, helping the trailer to ride level with the road. |








Login and Registration Form