Be the first to review this product
Curt 45446 Heavy Duty Ball Mount, 6" Inch Drop, 5" Inch Rise, 12K Lbs, 2" Inch Hitch
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 45446 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 5" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 6" inch Drop |
| Tow Capacity | 12,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 1,200 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 9-3/8" Shank |
| Hole Diameter | 1-1/4" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Curt |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Sturdy, Heavy Duty steel shank Specs Fits 2" Hitch Receiver |
| Overview | When you demand more from your towing equipment, CURT heavy-duty ball mounts answer the call. For towing those especially heavy loads and bulky trailers, you need a ball mount that knows how to handle itself when the going gets tough. Our heavy-duty ball mounts are constructed from quality steel and feature a 2" x 2" shank. They are built to complement CURT class 4 trailer hitches and are perfect for towing large boat trailers, RVs, livestock and horse trailers as well as a variety of other farm and industrial-type trailers (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc). With a few different drop height options and the ability to flip for optional rise, CURT heavy-duty ball mounts are built to work as hard as you do, from sunup to sundown. This HD ball mount has a gross trailer weight capacity of 12,000 lbs. and tongue weight rating of 1,200 lbs. It measures 9-3/8" in length, has a 6" drop and can be flipped to provide 5" of rise. As with most of our ball mount line, CURT class 4 ball mounts are CNC-formed, robotically welded and mechanically descaled to create a flawless product. We finish our heavy-duty ball mounts in a gloss black powder coat to give them superior rust, chip and UV resistance. They also come with 1-1/4" ball hole to accept a trailer ball with a 1-1/4" shank. |














Login and Registration Form