Be the first to review this product
Curt 45554 Towing Starter Kit, 2" Inch Ball, 2" Inch Rise & 4" Inch Drop, 7,500lbs, Fits 2" Inch Ball
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 45554 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 2" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop |
| Tow Capacity | 7,500 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 750 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard w/ Ball |
| Number of Balls | One Ball |
| Shank Length | 8-1/4" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | 2" Ball |
| Material | Steel |
| Brand | Curt |
| Specifications | Features Tow Starter Kit Ball Mount with 2" Inch Ball, Cover and Lock Pin Specs Application: Fits 2" Hitch Receiver |
| Overview | The towing starter kit by CURT Manufacturing is the most convenient way to get set up with the basic towing gear you will need for a brand new trailer hitch. The starter kit eliminates the need for you to make multiple purchases and to try to figure out if you are buying the right products to fit your existing equipment. The CURT towing starter kit includes a ball mount, trailer ball, hitch pin and clip, hitch lock and a rubber receiver tube cover. It has everything you need to get your trailer coupled to your receiver hitch. This kit features a ball mount with a gross trailer weight capacity of 7,500 lbs. and a tongue weight capacity of 750 lbs. It measures 8 1/4" long, has 4" of drop and 2" of rise. CURT ball mounts are CNC-formed and robotically welded to be an exact fit for your towing application. They are built with quality steel for strength and coated with a high-gloss black powder coat finish for durable corrosion and scratch resistance. |














Login and Registration Form