Be the first to review this product
Curt 45820 Ball Mount with Sway Control Tab, 3/4" Inch Rise & 2" Inch Drop, 7,500lbs, Fits 2" Inch Receiver
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 45820 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount, Sway Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 1" inch Rise |
| Tow Capacity | 7,500 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 750 Lbs |
| Ball Mount Style | Sway Control |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 7-1/2" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Curt |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Provides a mounting tab for a sway control trailer ball Specs Application: Fits 2" Hitch Receiver |
| Overview | CURT specialty ball mounts are a group of exceptional towing products, built to succeed where others fear to tread. From the back roads of overrun forests to the muddy fields of small town farms, towing looks a little different, and that means different demands on your towing equipment. CURT offers a full lineup of unique ball mounts that are made to tackle the rougher side of towing while still being able to fit a standard 2" x 2" receiver tube. This sway control ball mount is perfect for adding a sway control unit to your vehicle-trailer combination without using a weight distribution hitch. It features a standard ball mount design for towing a trailer but also comes with a welded sway control tab to attach the CURT sway control unit #17200. While the trailer ball platform is equipped with a 1" hole to accept a standard trailer ball, the sway control tab offers a 5/8" diameter to mount the CURT sway control ball #40093. This specialty ball mount has a gross trailer weight capacity of 7,500 lbs. and a tongue weight capacity of 750 lbs., making it an excellent choice for larger trailers that may require sway control. For long-lasting reliability, it comes finished in our gloss black powder coating to provide the corrosion, scratch and UV resistance needed to survive anything you throw its way. |














Login and Registration Form