Be the first to review this product
Curt Ball Mount 2" Inch Drop, 3/4" Inch Rise, 7,500lbs, 2" Ball, w/ Black Lock Pin, w/ Hitch Cover, 2" Inch Hitch, MH45840-BLCK
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
SKU
MH45840-BLCK
- Ball Mount Started Kit
- Inlcudes Mount, 2" Trailer Ball, Black Trailer Lock, 2" Hitch Cover and Ball Cover
- Fits 2" Hitch Receiver
- Gloss Black Finish
- Part#MH45840-BLCK (Contains: #45840, #40070, #23518, #22276)
| SKU | MH45840-BLCK |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 3/4" inch Rise |
| Tow Capacity | 7,500 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 1,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard w/ Ball |
| Number of Balls | One Ball |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | 2" Ball |
| Material | Steel |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Brand | Curt |
| Short Description |
|
| Specifications |
|
Customer Reviews
Ratings & Reviews
We found other products you might like!














Login and Registration Form