Be the first to review this product
Curt Ball Mount 6" Inch Drop, 4" Inch Rise, 20,000lbs, 2-5/16" Ball, 3" Inch Hitch, w/o pin, 45376
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
SKU
45376
- Rated to 20,000 lbs. gross trailer weight and 2,000 lbs. tongue weight
- Fits trailer hitches with a 3" x 3" receiver tube opening
- Factory-torqued CURT trailer ball accepts a 2-5/16" coupler
- Constructed from solid, forged steel for superior strength
- 6" drop for precise trailer leveling
| SKU | 45376 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 3" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 4" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 6" inch Drop |
| Tow Capacity | 20,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 2,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard w/ Ball |
| Number of Balls | One Ball |
| Hole Diameter | 1-1/4" Hole |
| Ball Sizes | 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Brand | Curt |
| Short Description |
|
| Specifications | PRODUCT SPECIFICATIONS
|
| Overview | This CURT forged loaded ball mount features a gross trailer weight capacity of 20,000 lbs. and a tongue weight capacity of 2,000 lbs. It comes with a 2-5/16" trailer ball, making it an excellent choice for towing most heavy-duty trailers, including large boat trailers, double-axle utility trailers, deluxe campers, livestock trailers and recreational vehicle trailers used for hauling motorcycles, personal watercraft and ATVs (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc). |
Customer Reviews
Ratings & Reviews
We found other products you might like!








Login and Registration Form