Be the first to review this product
Curt Ball Mount 4" Inch Drop, 8,000lbs, 2" Ball, w/ Pin, 2" Inch Hitch
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
SKU
MH45361-Basic
- Fits trailer hitches with a 2" x 2" receiver tube opening
- Constructed from solid aluminum to be lightweight and naturally rust-resistant
- 3" rise or 4" drop for precise trailer leveling
- Part Number: #45361, #21500, #40053
| SKU | MH45361-Basic |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 3" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop |
| Tow Capacity | 8,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 800 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard w/ Ball |
| Number of Balls | One Ball |
| Shank Length | 8-1/4" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | 2" Ball |
| Material | Aluminum |
| Brand | Curt |
| Short Description |
|
| Specifications |
|
Customer Reviews
Ratings & Reviews
We found other products you might like!














Login and Registration Form