Be the first to review this product
Curt Ball Mount 6" Inch Drop, 4" Inch Rise, 7,500lbs, 2" Ball, w/pin, 2" Ball, 2" Inch Hitch, 45064
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
SKU
45064
- Rated to 7,500 lbs. gross trailer weight and 750 lbs. tongue weight
- Fits trailer hitches with a 2" x 2" receiver tube opening
- Factory-torqued CURT trailer ball accepts a 2" coupler
- 6" drop for precise trailer leveling, particularly with larger trucks
- 5/8" hitch pin & clip for secure mounting in receiver tube
- Assembled in USA
| SKU | 45064 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 4" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 6" inch Drop |
| Tow Capacity | 7,500 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 750 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard w/ Ball |
| Number of Balls | One Ball |
| Shank Length | 9-1/4" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | 2" Ball |
| Material | Steel |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Brand | Curt |
| Short Description |
|
| Specifications |
|
| Overview | When it comes to ball mounts, a CURT loaded ball mount is the complete package. These stingers come with all necessary towing components and are pre-fitted with a factory-torqued trailer ball, eliminating the need to mount and torque your own trailer ball. This means a loaded ball mount is ready for towing right out of the package! Each one also comes with a pin and clip for mounting the ball mount into the appropriate size receiver tube. CURT offers loaded ball mounts in a variety of styles and weight ratings. |
Customer Reviews
Ratings & Reviews
We found other products you might like!














Login and Registration Form