Be the first to review this product
Draw-Tite 3594 Ball Mount 4" Inch Rise 2,000lbs, Fits 1-1/4" Inch Hitch Receiver
$25 Flat Fee Shipping on any Draw-Tite Orders Over $100.
Free In-Store Pickup on any Draw-Tite Product.
*Only Available within the Lower 48 US States for Select Brands Only.
| SKU | 3594 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 1-1/4" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 4" inch Rise |
| Ball Mount Drop | No Drop |
| Tow Capacity | 2,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 200 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 10" Shank |
| Hole Diameter | 3/4" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Draw-Tite |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Fixed ball mount
Fits 1-1/4" Inch Hitch Receiver |
| Overview | Draw Tite class 1 ball mounts are designed for a variety of lightweight towing applications. For basic utility trailers, canoe haulers and other light-duty trailers, a class 1 ball mount gets the job done. Draw Tite class 1 ball mounts are designed to complement our class 1 trailer hitches and come in several different styles, offering a range of shank lengths and drop and rise options. A class 1 ball mount is typically used on compact cars, full-size cars, minivans and crossover SUVs, but it can be used on virtually any trailer hitch with a 1 1/4" x 1 1/4" receiver tube (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc).This class 1 ball mount features a gross trailer weight capacity of 2,000 lbs. and a tongue weight capacity of 200 lbs. It has a length of 10", a rise of 4". Draw Tite ball mounts, like our trailer hitches, are built to last. |








Login and Registration Form