Be the first to review this product
Draw-Tite 40332 Forged Ball Mount 6" Inch Drop & 5" Inch Rise, 16,000lbs, Fits 2" Inch Hitch Receiver
$25 Flat Fee Shipping on any Draw-Tite Orders Over $100.
Free In-Store Pickup on any Draw-Tite Product.
*Only Available within the Lower 48 US States for Select Brands Only.
| SKU | 40332 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 5" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 6" inch Drop |
| Tow Capacity | 16,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 600 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 10-1/4" Shank |
| Hole Diameter | 1-1/4" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Draw-Tite |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Sturdy, Forged Steel with Solid shank
Fits 2" Hitch Receiver |
| Overview | Pushing the limits of standard towing, Draw Tite forged ball mounts are a powerhouse among receiver-style ball mounts. With solid, one-piece construction, each forged ball mount is designed to surpass other 2" options to accommodate the added stress of heavy-duty towing. They are able to tow up to 16,000 lbs. of gross trailer weight and up to 2,400 lbs. of tongue weight. It rises 5" and with a 6" drop. Each ball mount is covered in black carbide powder coat finish to provide superior rust, scratch and UV protection. A forged ball mount is an excellent choice for hauling all kinds of heavy trailers. Whatever type of load you are towing -- livestock, industrial equipment, construction materials -- these class 5 ball mounts help you complete the job. Use a forged ball mount to tow large utility trailers, livestock and cattle trailers, toy haulers, RVs and large boat trailers (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc). |













Login and Registration Form