Be the first to review this product
Draw-Tite 40346 Ball Mount 6" Inch Drop & 4-3/4" Inch Rise 6,000lbs, Fits 2" Inch Hitch Receiver
$25 Flat Fee Shipping on any Draw-Tite Orders Over $100.
Free In-Store Pickup on any Draw-Tite Product.
*Only Available within the Lower 48 US States for Select Brands Only.
SKU
40346
| SKU | 40346 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 4" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 6" inch Drop |
| Tow Capacity | 7,500 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 700 LBS |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 10-1/4" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Draw-Tite |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Sturdy, steel construction with hollow shank
Fits 2" Hitch Receiver |
Customer Reviews
Ratings & Reviews
We found other products you might like!














Login and Registration Form