Be the first to review this product
Draw-Tite 40381 Aluminum Ball Mount, 2" inch Drop & 1" inch Rise, 8,000 Lbs, 1" Hole Dia. 2" inch Hitch Receiver
$25 Flat Fee Shipping on any Draw-Tite Orders Over $100.
Free In-Store Pickup on any Draw-Tite Product.
*Only Available within the Lower 48 US States for Select Brands Only.
SKU
DT40381
| SKU | DT40381 |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 1" inch Rise |
| Tow Capacity | 8,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 800 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 9-5/8" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Aluminum |
| Finish BM | Polished |
| Brand | Draw-Tite |
Customer Reviews
Ratings & Reviews
We found other products you might like!















Login and Registration Form