Be the first to review this product
Draw-Tite 40644 Ball Mount 4" Inch Drop & 2-3/4" Inch Rise 7,500lbs, Fits 2" Inch Hitch Receiver, w/2" Ball
$25 Flat Fee Shipping on any Draw-Tite Orders Over $100.
Free In-Store Pickup on any Draw-Tite Product.
*Only Available within the Lower 48 US States for Select Brands Only.
| SKU | 40644 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 3" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop |
| Tow Capacity | 7,500 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 750 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | One Ball |
| Shank Length | 9-1/4" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | 2" Ball |
| Material | Steel |
| Brand | Draw-Tite |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Sturdy, steel construction with hollow shank
Fits 2" Hitch Receiver |
| Overview | Draw Tite class 3, or standard-duty, ball mounts are a step up from classes 1 and 2. They feature a 2" x 2" shank and have a higher weight capacity for towing heavy-duty trailers, including utility trailers, boat trailers, campers, single-horse livestock trailers and most recreational vehicle trailers. With class 3 trailer hitches being the most common type of trailer hitch for pickup trucks and SUVs, the class 3 ball mount, by association, is an excellent complement to this trailer hitch and these larger vehicles (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc).This particular class 3 ball mount can be used in the drop position to provide a drop of 4", a gross trailer weight capacity of 7,500 lbs. and a tongue weight capacity of 750 lbs. It can also be flipped to provide a rise of 2-3/4". It features a length of 9". |













Login and Registration Form