Be the first to review this product
Draw-Tite 4280 Ultra Heavy Duty Ball Mount, 2" Inch Drop & 1" Inch Rise, 12,000lbs, Fits 2" Inch Hitch Receiver
$25 Flat Fee Shipping on any Draw-Tite Orders Over $100.
Free In-Store Pickup on any Draw-Tite Product.
*Only Available within the Lower 48 US States for Select Brands Only.
| SKU | 4280 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 1" inch Rise |
| Tow Capacity | 12,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 1,200 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 8-1/4" Shank |
| Hole Diameter | 1-1/4" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Zinc |
| Brand | Draw-Tite |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Sturdy, Heavy Duty solid shank
Fits 2" Hitch Receiver |
| Overview | When you demand more from your towing equipment, Draw Tite heavy-duty ball mounts answer the call. For towing those especially heavy loads and bulky trailers, you need a ball mount that knows how to handle itself when the going gets tough. Our heavy-duty ball mounts are constructed from quality steel and feature a 2" x 2" shank. They are built to complement Draw Tite class 4 trailer hitches and are perfect for towing large boat trailers, RVs, livestock and horse trailers as well as a variety of other farm and industrial-type trailers (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc). With a few different drop height options and the ability to flip for optional rise, Draw Tite heavy-duty ball mounts are built to work as hard as you do, from sunup to sundown. This particular class 3 ball mount can be used in the drop position to provide a drop of 2", a gross trailer weight capacity of 12,000 lbs. and a tongue weight capacity of 1,200 lbs. It can also be flipped to provide a rise of 1". It features a length of 8-1/2". |













Login and Registration Form