Be the first to review this product
Draw-Tite 7390 Adjustable Ball Mount w/ Sway Control Tab 3-3/4" Inch Rise & 5-1/4" Inch Drop, 6,000lbs, Fits 2" Inch Hitch Receiver
$25 Flat Fee Shipping on any Draw-Tite Orders Over $100.
Free In-Store Pickup on any Draw-Tite Product.
*Only Available within the Lower 48 US States for Select Brands Only.
| SKU | 7390 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount, Sway Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 3" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 5" inch Drop |
| Tow Capacity | 6,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 600 Lbs |
| Ball Mount Style | Sway Control |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 12" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Draw-Tite |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Adjustable hollow ball mount for left- or right-hand sway-control attachment Part# 83660 and
Fits 2" Inch Hitch Receiver |
| Overview | If you own multiple trailers or frequently tow a variety of loads, you know how much time and money are spent tailoring your towing system to each and every individual trailer. There is nothing more inconvenient than switching back and forth between a few different ball mounts and trying to remember which mount fits with which trailer. A Draw Tite adjustable ball mount is your multipurpose towing solution. This Draw Tite adjustable ball mount has a shank size of 2" x 2". Each trailer ball can be raised to a maximum of 3-3/4" rise or lowered to a maximum of 5-1/4" drop, allowing you to make your trailer completely level in any towing situation. The max tow capacity is 6,000lbs with a tounge weight of 600lbs. It also has a sway control tab for weight distribution use.
|













Login and Registration Form