Be the first to review this product
Curt Ball Mount 2" Inch Drop, 1" Inch Rise, 15,000lbs, 2-5/16" Ball, w/pin, 2" Inch Hitch, MH45340-B
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
SKU
MH45340-B
- Ball Mount Started Kit
- Inlcudes Mount, 2" Trailer Ball and Pin Clips
- Fits 2" Hitch Receiver
- Matt Black Finish
- Part#MH45340-B (Contains: #45340, #40030, #mh21500)
| SKU | MH45340-B |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 1" inch Rise |
| Tow Capacity | 15,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 700 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard w/ Ball |
| Number of Balls | One Ball |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Brand | Curt |
| Short Description |
|
| Specifications |
|
| Overview | When it comes to ball mounts, a CURT loaded ball mount is the complete package. These stingers come with all necessary towing components and are pre-fitted with a factory-torqued trailer ball, eliminating the need to mount and torque your own trailer ball. This means a loaded ball mount is ready for towing right out of the package! CURT offers loaded ball mounts in a variety of styles and weight ratings. |
Customer Reviews
Ratings & Reviews
We found other products you might like!














Login and Registration Form