Be the first to review this product
Reese 45156 Pintle Hook Mount w/ 6" Inch Height, 12,000lbs, Fits 2-1/2" Inch Hitch Receiver
| SKU | 45156 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2-1/2" inch |
| Mount Function | Pintle Mounting Plate |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 1" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 1" inch Drop |
| Tow Capacity | 12,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Pintle Mount |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 7-1/2" Shank |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Reese |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Converts receivers for use with pintle-type trailers
Application: Fits 2-1/2" Inch Hitch Receiver |
| Overview | In agriculture, construction and even military applications, pintle hitches are the trusted product of specialized towing. They are notorious for their high weight capacity and simple design. The basic pintle hitch is essentially a hook and loop, with the hook attached to the vehicle and the loop mounted on the trailer. Because of their simple design, pintle hitches are able to have thicker metal construction and more secure coupling. Tow Ready has a wide variety of pintle hitches and pintle-style products to give you a complete solution for your heavy-duty towing needs.This adjustable pintle mount is designed to accept a bolt-on pintle hook or combination ball and pintle. It features a series of mounting holes to provide three different mounting heights for the hook and can be mounted in any 2-1/2" x 2-1/2" receiver tube opening. This pintle mount offers a gross trailer weight capacity up to 12,000 lbs. |





















Login and Registration Form